Znamy laureata Nagrody Literackiej Nike! Kto napisał najlepszą książkę w 2021 roku?
O Nagrodzie Literackiej Nike mówi się, że to najważniejsze literackie wyróżnienie w Polsce. Faktycznie, przyznawana od 1997 r. statuetka trafia do najwybitniejszych przedstawicieli różnorodnych gatunków literackich. Pierwszym laureatem nagrody był Wiesław Myśliwski (otrzymał ją raz za powieść „Widnokrąg”, a następnie za „Traktat o łuskaniu fasoli”). Dwukrotną laureatką Nike była także polska noblistka Olga Tokarczuk – za „Biegunów” oraz „Księgi Jakubowe”. W zeszłym roku nagrodę otrzymał Zbigniew Rokita za książkę „Kajś”.
Nagroda Literacka Nike 2022 r. przyznana
W tym roku nagroda przyznana była po raz 26. Do „Nike” nominowanych zostało dwadzieścia tytułów z różnych dziedzin literackich: literatury pięknej, poezji, biografii czy eseju. Ostatecznie do ścisłego finału przeszło siedem pozycji, dzięki czemu siedmiu wybitnych pisarzy stanęło przed szansą uzyskania prestiżowego wyróżnienia: Anna Cieplak za powieść "Rozpływaj się", Artur Domosławski za biografię "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana", Jerzy Jarniewicz za tom poetycki "Mondo cane", Joanna Ostrowska za esej historyczny "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej", Edward Pasewicz za powieść "Pulverkopf", Maciej Płaza za powieść "Golem" i Kacper Pobłocki za esej "Chamstwo".
W jury zasiedli: Przemysław Czapliński (przewodniczący), Marek Beylin, Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska i Maria Zmarz-Koczanowicz.
Decyzją jury Nagrodę Literacką Nike otrzymała książka: „Mondo cane” autorstwa Jerzego Jarniewicza.
Jak podaje wydawca, tom został wyreżyserowany przez autora zgodnie z regułami gatunku kina mondo cane. Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano.
Nie wiem, co powiedzieć. Mowę mi odbiera. Odbieram tę nagrodę, jako nagrodę dla poezji – wyznał wzruszony autor.
– Tej poezji, która może być kołem ratunkowym. Ilu z nas czyta poezję? Może od jutra będzie dzięki tej nagrodzie o 10 % więcej – dodał.
Kim jest Jerzy Jarniewicz?
Urodzony 4 maja 1958 roku w Łowiczu. Poeta, tłumacz, krytyk. W 1982 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim, w 1984 r. filozofię. Autor między innymi tomów poetyckich Dowód z tożsamości (2003), Oranżada (2005), Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną (2012) czy Woda na Marsie (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 r. redaktor "Literatury na Świecie". Współpracuje z "Gazetą Wyborczą", "Tygodnikiem Powszechnym" i "Tyglem Kultury". Mieszka w Łodzi. Tomik „Mondo cane” ukazał się nakładem wydawnictwa Biuro Literackie.
Nike Czytelników 2022
Od początku istnienia Nagrody Literackiej "Nike" swój głos mają także czytelnicy – głosując na laureata Nagrody Nike Czytelników z finałowej siódemki. W tym roku statuetka powędrowała do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Autorka w swojej książce opowiedziała o przemilczanych losach osób nieheteronormatywnych, które jeszcze przed wojną stały się ofiarą nazistowskiej propagandy.
Laureatom serdecznie gratulujemy!